Krát vieme vo väčšine prípadov obísť a používame namiesto neho buď hviezdičku alebo dokonca písmeno x. Ale ako sa krát píše správne? A prečo je to v matematických zápisoch dôležité?
Ako napísať znak krát na PC?
Krát môžete napísať pomocou pravého altu AltGr alebo ľavého Altu a Ctrl a klávesy pre zátvorku.
Krát | Ľavý Alt | Pravý Alt |
× | Ctrl + Alt + ) | AltGr + ) |
Vyskúšajte si to tu:
Ako napísať krát na Mac?
V prípade, ak by nefungoval rovnaký postup, aký bol spomenutý pri PC, druhou možnosťou je použiť Option + 00D7.
Vyskúšajte, či vám to funguje:
Prečo vedieť správne písať na klávesnici?
Prečo namiesto znaku pre násobenie nepísať ani x ani bodku, určite viete. V matematických zápisoch má každý z tých znakov iný význam, pričom x častokrát vystupuje ako premenná a desatinné bodky sa používajú napríklad v anglicky hovoriacich krajinách namiesto desatinných čiarok. Načo riskovať, že kvôli zle napísanému znaku vznikne nedorozumenie.
A keď už budete vedieť správne napísať menej známe znaky, nestálo by za to ovládať celú klávesnicu? Viete si predstaviť, koľko času by ste ušetrili, keby ste nemuseli premýšľať, kde je aké písmenko a nemuseli opravovať preklepy? Nehovoriac o mnohých ďalších benefitoch. Pokiaľ o tom premýšľate, vyskúšajte kurz Písania Hravo. Prvých 9 klávesov máte zadarmo a potom sa môžete ďalej rozhodnúť.
Zaujímavosti zo sveta násobenia
- Prvá zmienka použitia × pre násobenie je zo 17. storočia.
- V japonských školách sa učia násobiť pomocou grafickej metódy, ktorá násobenie výrazne urýchľuje. Neexistuje žiadne dieťa, ktorému by to s japonskou metódou nešlo.
- Tabuľky pre násobenie sa používali už pred 4000 rokmi v Babylone. Ich základom ale bolo číslo 60.
- Násobenie so základom 10 pochádza pravdepodobne z Číny a čínske tabuľky pre násobenie sú z roku 305 pred Kristom.
- Násobenie bolo výrazne uľahčené zavedením arabských číslic, ktoré používame dodnes. Predtým sa v Európe používali rímske číslice, ktoré boli jednoduché na sčítanie, ale komplikované pri násobení.
- Najmladší človek, ktorý vedel počítať násobilku, mal iba 2 roky! V tom čase vedel násobilku 2, 3 a 5.